Europejski Tydzień Szczepień – 24-30 kwietnia 2023 r

24 – 30 kwietnia obchodzimy Europejski Tydzień Szczepień 2023. Temat przewodni i hasło tegorocznej edycji Europejskiego Tygodnia Szczepień #KażdaDawkaSzczepionkisięLiczy nawiązuje do poprawy akceptacji dla szczepień w odniesieniu do globalnego spadku stanu zaszczepienia dzieci rutynowymi szczepionkami w wyniku pandemii COVID-19. #KażdaDawkaSzczepionkisięLiczy to również apel o zaangażowanie całego społeczeństwa w terminową realizację szczepień i podkreślenie potrzeby szczepienia przeciw COVID-19, zwłaszcza w grupach ryzyka.

24 – 30 kwietnia obchodzimy Europejski Tydzień Szczepień 2023 (European Immunization Week, EIW). Inicjatywie patronuje Światowa Organizacja Zdrowia. Celem wydarzenia jest zwiększenie świadomości społecznej na temat szczepień oraz podkreślanie ich znaczenia w ochronie naszego zdrowia i życia wśród rodziców i opiekunów, pracowników ochrony zdrowia, polityków i dziennikarzy.

Działania tegorocznej edycji Europejskiego Tygodnia Szczepień dotyczą 3 obszarów:

#KażdaDawkaSzczepionkisięLiczy. Dla Ciebie i Twoich bliskich liczy się każda rekomendowana dawka szczepionki, aby zapewnić ochronę przed chorobą zakaźną.

#RealizacjaKalendarzaSzczepieńoCzasie. Realizacja szczepień zgodnie z Kalendarzem Szczepień, w zalecanym czasie ma na celu ochronę dzieci, wtedy kiedy jej najbardziej potrzebują. Opóźnianie szczepień oznacza ryzyko wystąpienia choroby.

#RozmowaoSzczepieniach. Rozmowa między pacjentem a pracownikiem ochrony zdrowia buduje zrozumienie i motywację do szczepień zgodnie z zalecanymi schematami. Dzieląc się faktami dotyczącymi szczepień pracownicy ochrony zdrowia podnoszą świadomość pacjentów i ratują życie.

Więcej informacji:

*https://szczepienia.pzh.gov.pl/ryzyko-wystapienia-ciezkiego-niepozadanego-odczynu-poszczepiennego-jest-bardzo-rzadkie-wielokrotnie-mniejsze-niz-np-porazenia-piorunem/europejski-tydzien-szczepien/